Final Oscar Predictions

The Shape of Water is poised to lead the nominations.

While I didn’t post much last year, it’s been a fun award season, and I’m glad to participate in Shane’s Oscar contest again. This year I’ve actually seen most of the major films already, except for I, Tonya, which I’ll be seeing later this week. I’m sure we’re in for a surprise tomorrow when the nominations are announced, so I’ve gone out on a limb or two in a few categories. (I was THIS close to adding Darkest Hour in Best Picture.) Here’s my last stab at predicting the nominees. Good luck, everyone.

BEST PICTURE:
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR:
Sean Baker, The Florida Project
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Martin McDonagh, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan, Dunkirk

BEST ACTOR:
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
James Franco, The Disaster Artist
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour

BEST ACTRESS:
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

BEST SUPPORTING ACTOR:
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Michael Shannon, The Shape of Water

BEST SUPPORTING ACTRESS:
Mary J. Blige, Mudbound
Holly Hunter, The Big Sick
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird

BEST ADAPTED SCREENPLAY:
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
The Lost City of Z
Molly’s Game
Mudbound

BEST ORIGINAL SCREENPLAY:
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

BEST PRODUCTION DESIGN:
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
The Post
The Shape of Water

BEST CINEMATOGRAPHY:
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN:
Beauty and the Beast
The Greatest Showman
Murder on the Orient Express
Phantom Thread
The Shape of Water

BEST FILM EDITING:
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

BEST ORIGINAL SCORE:
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water

BEST ORIGINAL SONG:
"Evermore" from Beauty and the Beast
"Mystery of Love" from Call Me by Your Name
"Remember Me" from Coco
"Stand Up for Something" from Marshall
"This Is Me" from The Greatest Showman

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING:
Darkest Hour
Guardians of the Galaxy: Vol. 2
I, Tonya

BEST SOUND MIXING:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST SOUND EDITING:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST VISUAL EFFECTS:
Blade Runner 2049
Dunkirk
Okja
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

BEST ANIMATED FEATURE FILM:
The Breadwinner
Coco
The Girl without Hands
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:
A Fantastic Woman (Chile)
In the Fade (Germany)
Loveless (Russia)
The Square (Sweden)
The Wound (South Africa)

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM:
City of Ghosts
Faces Places
Icarus
Jane
Last Men in Aleppo Source: http://ift.tt/1pDYbUl

Leave a Reply

Your email address will not be published.